Wallplug Fibaro
|

Wall Plug Fibaro vs. Wall Plug NEO CoolCam – test i opinie

Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy się za porównanie produktu, jakim jest wall plug Fibaro i CoolCam to oczywiście różnica w cenie. Za jedno urządzenie od Fibaro można kupić dwa urządzenia CoolCam.

wall plug Fibaro
Wall plug Fibaro

Dzięki Fibaro protokół z-wave jest w Polsce bardziej popularny. Jeszcze kilka lat temu firma nie miała konkurencji, jeśli chodzi o bezprzewodowe systemy domu inteligentnego. Rynek podąża jednak za potrzebami klienta, dlatego obecnie poza z-wave mamy do wyboru inne protokoły łączności bezprzewodowej. Całkiem nieźle radzi sobie m.in. ZigBee czy też Tuya. Za nimi przemawia również cena urządzeń, które potrafią być nawet o połowę tańsze niż urządzenia z-wave. Czy są lepsze, stabilniejsze niż z-wave? Tego nie wiem. Jeśli ktoś z Was miał okazję korzystać z różnych rozwiązań bezprzewodowych to zachęcam do podzielenia się opinią w komentarzu.

Wall Plug Fibaro czy Wall Plug CoolCam?

Wall plug Fibaro jest na pewno ładny, ma elegancki kartonik i kolorowe podświetlenie LED. I właśnie to podświetlenie LED to jedyna, zauważalna cecha odróżniająca go od Wall pluga CoolCam. Mam oba urządzenia i nie zauważyłem różnic w ich działaniu. Oba spełniają swoje funkcje wyśmienicie. Podświetlenie LED to dla mnie zbędny bajer. Zwłaszcza, gdy powoduje on o 100% wyższą cenę wall pluga Fibaro od wall pluga CoolCam.

wall plug CoolCam
Wall plug NEO CoolCam

Jak poprawić zasięg sieci z-wave?

Zarówno wall plug CoolCam, jak i urządzenie od Fibaro mogą działać jako pośrednik w przekazywaniu zapytań od urządzeń z-wave do centralki i z powrotem. Dzięki temu możemy zwiększyć zasięg sieci z-wave, eliminując „czarne dziury” na mapie zasięgu. To bardzo przydatna funkcja i dostajemy ją tak jakby w gratisie. Nie jest to bez znaczenia ponieważ repeater’y sieci z-wave potrafią kosztować tyle co wall plug, a ten ostatni robi nam to, jakby w gratisie.

Jak rekonfigurujemy sieć z-wave?

Warto wspomnieć, że wszystkie urządzenia z-wave, które są zasilane sieciowo, potrafią działać jako wzmacniacze zasięgu sieci. Aby skorzystać z tej funkcji należy przebudować mapę sieci z-wave. Robimy to, gdy dodamy do centrali nowe urządzenie zasilane z sieci 230V. W centrali Fibaro funkcja ta znajduje się w zakładce Konfiguracja -> Sieć Z-wave -> Rekonfiguracja siatki sieci (mesh) -> Menu rozwijane (Cała sieć z-wave) [Rekonfiguruj]. Po wywołaniu tej komendy, centrala zbuduje sobie nową mapę sieci, z uwzględnieniem nowego urządzenia pośredniczącego w przesyłaniu zapytań pomiędzy centralą a jej urządzeniami.

Wall plugi z-wave – podstawowe funkcje i parametry

Zarówno urządzenie Fibaro, jak i CoolCam mają ograniczenie do 2500W. Do podstawowych zastosowań domowych jest to w zupełności wystarczające. No chyba, że ktoś chce podpiąć piekarnik lub płytę indukcyjną. Wtedy będzie miał problem.

Nie zauważyłem, aby któryś z wall plugów cechował się lepszym zasięgiem. Żaden z nich mnie nie zawiódł, nawet podczas testów kiedy centralka była na innym piętrze domu niż Wall plug.

Jedną z ważniejszych funkcji wall plugów, poza działaniem jako zdalny włącznik czy włącznik działający wedle zaprogramowanego harmonogramu, jest opcja pomiaru zużytej energii przez urządzenie wpięte w wall plug. Zarówno produkt CoolCam, jak i Fibaro mierzą pobór energii.

Centrala dla sieci z-wave

Główny trzon sieci, którym jest centralka, można mieć w przypadku technologii ZigBee za cenę w okolicach 100 zł. Za najtańszą centralę Fibaro zapłacimy około 500 zł, a szukając na Allegro lub OLX nawet taniej. Są alternatywne centrale z-wave, jak choćby Vera, Zipato czy Domoticz, ale o nich się nie wypowiadam, gdyż nie miałem okazji do przetestowania.

Firmware centralek Fibaro jest dość powolny (przynajmniej ten na pierwszych centralkach Home Center Lite). Jest za to ładny, często aktualizowany i dość intuicyjny. Podczas aktualizacji poprawiane są oczywiście błędy, ale także dodawane szablony urządzeń z-wave innych firm.

Wall plug od Fibaro czy NEO CoolCam?

Mając na uwadze fakt, że oba urządzenia spełniły swoje funkcje oraz oba cechuje taka sama funkcjonalność to swój głos oddać muszę na CoolCam. Różnica w cenie produktu tej firmy i produktu Fibaro to niemal 100% – o tyle droższy potrafi być wall plug Fibaro. Dopłacać tyle za ledowy ring, który świeci w zależności od obciążenia Wall pluga to dla mnie stanowczo za dużo.

[EDYCJA…]

Opinie o produktach Fibaro

Od momentu kiedy pojawił się w sieci mój krótki tekst o Wall plugach dostaję sporo zapytań o testy innych produktów z-wave od Fibaro. Na wstępie chciałbym zaproponować zadawanie pytań w komentarzach, zamiast emailowo. Dzięki temu inni użytkownicy nie będą musieli pytać o to samo.

Wracając do sedna. Jak do tej pory przetestowałem kilka produktów z oferty Fibaro. Gdy znajdę czas postaram się napisać o nich kilka słów. Muszę przyznać, że wspólną wadą tych produktów jest przede wszystkim wygórowana cena detaliczna. Ostatnimi czasy widać jednak tendencję spadkową, przynajmniej u niektórych sprzedawców.

Gdybym miał możliwość zakupu po cenach hurtowych z pewnością narzekałbym mniej i częściej decydował się na produkty od Fibaro.

Pomimo, że na rynku dostępne są już produkty z-wave od co najmniej kilkudziesięciu różnych firm to sentyment do Fibaro wciąż we mnie pozostał. Uważam, że mają w ofercie kilka produktów bezkonkurencyjnych, za które warto przepłacić, aby otrzymać towar lepszej jakości, lepiej przemyślany czy z większymi możliwościami. Nie na wszystkim należy oszczędzać, zwłaszcza że system z-wave dba nie tylko o nasz komfort, ale również o bezpieczeństwo.

Może to kwestia przyzwyczajenia, ale podoba mi się panel zarządzania centralą Fibaro. Jedyną jego bolączką jest prędkość działania. Nowszych centralek nie miałem okazji testować, więc nie mam porównania czy są dużo szybsze od HC2 i HCL2. Z chęcią przesiadłbym się na Home Center 3. Z jednej strony na pewno działa ona szybciej, z drugiej zaś, co nie mniej ważne, wspiera inne protokoły poza z-wave. Jest kilka ciekawych urządzeń działających w sieci Tuya/ZigBee, które nie mają swoich odpowiedników dla z-wave, a które chętnie dołączyłbym do swojej sieci.

Opinia o… firmie Fibaro

Ważną cechą firmy jest jej podejście do klienta, który ma z nią styczność najczęściej przez dział Obsługi Klienta.

Kilkukrotnie kontaktowałem się z BOK Fibaro zadając pytania o produkty, soft centralki, podsyłałem im szablony produktów. Szukałem również pomocy w rozwiązaniu jakiegoś problemu z w/w lub ogólnie z tematem z-wave. Muszę przyznać, że rzadko spotyka się tak zaangażowanych pracowników BOK, zwłaszcza w kwestii obsługi po-sprzedażowej. Odpowiedzi były błyskawiczne, zawsze wyczerpujące temat, uprzejme i fachowe. Centralkę, która uległa uszkodzeniu podczas update’u softu reanimowali mi bezpłatnie, pomimo że była już po gwarancji. Niby nic, ale pozytywnie świadczy to o firmie i Fibaro w mojej opinii jest wzorem do naśladowania.

Na razie tyle ode mnie. Gdy tylko wpadnie w moje ręce produkt Fibaro to zamelduję się tutaj z jego recenzją. Zapraszam do kontaktu i komentowania.
Do usłyszenia!

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. pierwszy wallplug kupiłem przed bożym narodzeniem żeby sterować lampkami przed domem, oczywiście sam wallplug był zamontowany w garażu a nie na zewnątrz bo wodoodporny nie jest. przed zakupem przeczytałem opinie na temat coolcam oraz fibaro. zdecydowałem się jednak na coolcam. cena niższa o plus minus 50% a jedyne z czego rezygnujemy to faktycznie tylko to podświetlenie zależne od mocy prądu wyciąganego z pluga. od tego czasu dokupiłem 5 kolejnych wallplugów coolcama i wszystkie sprawują się bez zarzutu, jak na razie. kupiłem też kilka innych produktów z-wave z tej firmy i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. ten komentarz to taka mała podpowiedź dla tych którzy też zastanawiają się co kupić i czy coolcam to nie jakieś awaryjne badziewie. nie ma się nad czym zastanawiać. to dobry sprzęt za rozsądną kasę.

  2. Szkoda że zabrakło konretnego testu pomiarów które robi jeden i drugi produkt. Bo to najważniejsze – dokładność pomiaru. Ciekawe jak by wypadł … czy oba mają tak samo dokładny pomiar ?

    1. Porównanie takie to oczywiście nic trudnego, ale musielibyśmy mieć jakiś punkt odniesienia – jakiś pomiar idealny, do którego porównalibyśmy pomiary zużycia prądu jakie wskazałyby nam Wall Plugi od Fibaro i NEO CoolCam. Robiłem takie „domowe” testy. Punktem odniesienia był pomiar wykonany przez watomierz, urządzenie dostępne m.in. na Allegro, w cenie ok. 40 zł i więcej. Na ile jest on dokładny tego już nie wiadomo, ale stanowi jako taki punkt odniesienia. Porównując zużycie prądu przez 12W żarówkę LED uzyskałem identyczne wyniki zarówno na watomierzu, jak i urządzeniach od NEO CC i Fibaro. Wszystkie wskazywały pobór z zakresu 11.8 W do 12.1 W. Pobór prądu nie był stały, wahał się właśnie w tych widełkach. Takie były wskazania chwilowe, w danym momencie. Zrobiłem też test kiedy to urządzenia mierzyły użycie prądu przez 5 godziny. „Obiektem badanym” pozostała żarówka, bo nie miałem pod ręką urządzenia, które ma w miarę stałe w czasie zużycie prądu. W ciągu tych 5 godzin zużycie wyglądało następująco: watomierz – 62 W, WP Fibaro – 59 W, WP NEO CC 61 W. Jak widać bliższy wskazań watomierza był wall plug Neo Coolcam. Tylko co nam to mówi? Zakładając, że żarówka faktycznie pobiera deklarowane ~12 W na godzinę, wskazania wszystkich urządzeń są naprawdę przyzwoite.

  3. Miałem również okazję testować wall plugi Fibaro i Coolcam. Z czystym sumieniem stwierdzam że chiński odpowiednik nie odbiega jakością i funkcjonalnością od Fibaro. Na plus Fibaro przemawia więcej opcji konfiguracji urządzenia ale ja operuję i tak na ustawieniach fabrycznych dlatego nie jest to dla mnie jakiś kluczowy atut. Poza tym mniejsza konfigurowalność Coolcam może wynikać z tego że Fibaro specjalnie tak przygotowało szablon dla urządzenia konkurencji aby plug wypadł gorzej w porównaniu z ich produktem. Co ciekawe, jakiś rok temu, w wall plugach Coolcam przestała działać funkcja mierzenia zużycia energii. Dlaczego? Podczas jednego z update’ów softu centrali Fibaro „przez przypadek” usunęło szablon konfiguracyjny wall pluga Coolcam. Takie info dostałem od obsługi klienta. Czy było to przez przypadek? Może tak, może nie. Samo zagranie było nie fair. Zwłaszcza, że naprawa błędu zajęła sporo czasu. Ceny produktów Fibaro znormalniały ale nie dorównają konkurencji. Na chwilę obecną wall plug Coolcam można kupić za 120 zł. Fibaro to wydatek 199.99-265 zł Nie chcę tu wyjść na jakiegoś przeciwnika Fibaro. Co to to nie. Mają fajne produkty, co jakiś czas na rynek wpada kolejny gadżet od nich, soft centrali jest ładny i intuicyjny. Szkoda tylko że niektórzy dystrybutorzy wciąż chcą zarabiać po 100% i więcej na produktach.

    1. Również zauważyłem, że w pewnym momencie wall plug CoolCam przestał mierzyć energię i support Fibaro udzielił mi identycznej informacji. Plus dla nich, że przyznali się do błędu, bo szukałbym go w nieskończoność, albo założył, że urządzenie po prostu padło. Nie mniej usunięcie szablonu było słabym zagraniem. Z konkurencją powinno walczyć się uczciwie. Załóżmy więc, że nie było to celowe działanie 🙂
      Fakt, ceny urządzeń Fibaro robią się coraz bardziej przystępne. Sprzedawcy poszli po rozum do głowy i w obliczu rosnącej konkurencji schodzą ze swoich marż. Zakładanie z góry, że systemy domu inteligentnego są dla bogatych więc można szarżować z cenami, okazało się nie do końca trafne. Produkty Fibaro są ciekawe, co potwierdzają opinie klientów o samych produktach. Cięgi i negatywy zbierają głównie centralki, które wypuszczane są na rynek jakby we wczesnej wersji beta. Tak było z Home Center 3. Do dziś zapewne poprawili już błędy. Opinie czytałem dobre 6 miesięcy temu, kiedy chciałem zmienić swoją centralę na coś szybszego, ale po lekturze opinii na ich forum dałem sobie spokój. Może za jakiś czas wrócę do tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *