Wall Plug Fibaro vs. Wall Plug NEO CoolCam – test i opinie

przez | 07/11/2020

Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy się za porównanie Wall plugów Fibaro i CoolCam jest oczywiście różnica w cenie. Za jedno urządzenie od Fibaro można kupić dwa urządzenia CoolCam.

Wall plug Fibaro

Dzięki Fibaro protokół z-wave jest w Polsce bardziej znany i do niedawna firma nie miała konkurencji jeśli chodzi o bezprzewodowe systemy domu inteligentnego. Rynek podąża jednak za potrzebami klienta, dlatego obecnie poza z-wave mamy do wyboru inne protokoły łączności bezprzewodowej. Całkiem nieźle radzi sobie m.in. ZigBee czy też Tuya. Za nimi przemawia również cena urządzeń, które potrafią być nawet o połowę tańsze niż urządzenia z-wave. Czy są lepsze, stabilniejsze niż z-wave? Tego nie wiem. Jeśli ktoś z Was miał okazję korzystać z różnych rozwiązań bezprzewodowych to zachęcam do podzielenia się opinią w komentarzu.

Wall plug Fibaro jest na pewno ładny, ma elegancki kartonik i kolorowe podświetlenie LED. I właśnie to podświetlenie LED to jedyna, zauważalna cecha odróżniająca go od Wall pluga CoolCam. Mam oba urządzenia i nie zauważyłem różnic w ich działaniu. Oba spełniają swoje funkcje wyśmienicie. Samo podświetlenie LED to dla mnie zbędny bajer i jeśli powoduje on o 100% wyższą cenę Wall pluga Fibaro od Wall pluga CoolCam to ja mówię: nie dziękuję.

Wall plug NEO CoolCam

Zarówno urządzenie Fibaro, jak i CoolCam mają ograniczenie do 2500W. Do podstawowych zastosowań domowych jest to w zupełności wystarczające. No chyba, że ktoś chce podpiąć piekarnik lub płytę indukcyjną. Wtedy będzie miał problem.

Nie zauważyłem, aby któreś z tych urządzeń cechowało się lepszym zasięgiem. Żaden z nich mnie nie zawiódł, nawet podczas testów kiedy centralka była na innym piętrze domu niż Wall plug.

Wall plug CoolCam (choć podejrzewam, że Fibaro również) może działać jako pośrednik w przekazywaniu zapytań urządzenia z-wave do centralki i z powrotem. Dzięki temu możemy zwiększyć zasięg sieci, eliminując „czarne dziury” w mapie zasięgu sieci. To bardzo przydatna funkcja i dostajemy ją tak jakby w gratisie. Nie jest to takie bez znaczenia ponieważ repeater’y sieci z-wave potrafią kosztować tyle co Wall plug, a ten ostatni robi nam to za darmo.

Jestem niemal pewien, że Wall plug Fibaro również posiada taką funkcję. Zakładam, że jest to cecha protokołu z-wave i „powtarzaczem” jest każde urządzenie zasilane z sieci, nie z baterii.

Może rosnąca popularność innych protokołów komunikacji w sieci urządzeń inteligentnego domu spowoduje unormowanie cen urządzeń z-wave. W końcu nic nie wpływa lepiej na decyzje o obniżkach niż konkurencja. Zwłaszcza ta, która prężnie się rozwija i wymaga dużo niższych nakładów finansowych.

Już główny trzon sieci, którym jest centralka można mieć w przypadku technologii ZigBee za cenę w okolicach 100 zł. Za najtańszą centralę Fibaro zapłacimy sporo ponad 1000 zł. Są oczywiście alternatywne centrale z-wave jak choćby Vera, Zipato czy Domoticz, ale o nich się nie wypowiadam, bo nie miałem okazji do przetestowania.

Firmware centralek Fibaro jest może dość powolny (przynajmniej na pierwszych centralkach Fibaro Home Center Lite), ale jest za to ładny i często aktualizowany. Podczas aktualizacji poprawiane są oczywiście błędy, ale także dodawane szablony urządzeń z-wave innych firm.

Swój głos oddaję jednak na Wall plug firmy CoolCam. Tak duża różnica w cenie ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *