Rudowłosa kobieta w przymierzalni sklepu

Midjourney – co to jest? ile kosztuje? jak z tego korzystać?

Midjourney (MJ) to narzędzie online, korzystające z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, które na podstawie naszych komend nazywanych w Midjourney prompt (z ang. podpowiedź), generuje grafiki. Możesz stworzyć tam zdjęcie lwa w jego naturalnym środowisku, postacie z kreskówek, obraz wyglądający jak rysowany ołówkiem czy logo dla swojej firmy. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i znajomość dodatkowych parametrów, które pozwalają jeszcze dokładniej opisać to co chcemy uzyskać na generowanej grafice. Chociaż i bez nich dasz radę tworzyć obrazki w MJ. Wystarczy, że w polu polecenia napiszesz co ma być na tworzonym dla Ciebie obrazie.

Na chwilę obecną MJ rozumie prompt’y pisane w języku angielskim. Jednak to obecnie nie problem. Jeśli masz kłopoty z tym językiem to z pomocą przyjdzie Ci choćby tłumacz Google lub DeepL.

Ile kosztuje korzystanie z MJ?

Najtańszy plan kosztuje 10$ miesięcznie (ok. 43 PLN) i możesz z niego zrezygnować w każdej chwili. Bez zobowiązań. Kupujesz, pobawisz się i w kolejnym miesiącu możesz swobodnie z usługi zrezygnować.

Plan Basic pozwala wygenerować około 200 grafik w ciągu miesiąca trwania abonamentu.

Jak korzystać z Midjourney?

Rozmawiając z Midjourney piszemy mu komendy. Może brzmi to jak coś skomplikowanego, ale uwierz mi na słowo, wcale takie nie jest.

Z BOTem Midjourney komunikujesz się na platformie Discord. Jest to wygodna forma czatu, gdzie w utworzonych pokojach osoby z płatnym dostępem do Midjourney mogą pisać komendy, na podstawie których BOT generuje obrazki. Masz tam wgląd również w komendy wysyłane przez innych użytkowników. Dzięki temu możesz zorientować się jakie obrazki generowane są w odpowiedzi na różnorako sformułowane komendy. To bardzo dobra forma nauki dla początkujących.

Grafiki wygenerowane przez Midjourney możesz również zobaczyć w Community Feed. Po najechaniu na obrazek masz podgląd na treść komendy (prompt’a), która pozwoliła na wygenerowanie tej grafiki.

Możesz wziąć udział w zabawie, w której wskazujesz ładniejszy według Ciebie obraz spośród pary grafik przedstawionych na ekranie. Tutaj mały BONUS, o którym nie wszyscy wiedzą. Codziennie 1000 osób, które ocenią najwięcej par obrazów, otrzymują dodatkowe godziny pracy BOTa. Godziny te przeznaczane są oczywiście na tworzenie grafik. Każda godzina to około 100 zdjęć, stworzonych z Twoich prompt’ów. Wygrane godziny przypisywane są do Twojego konta.

Przykładowe zdjęcia (grafiki) stworzone przez Midjourney

Jak widać na załączonych obrazkach umiejętności Midjourney są zachwycające. Wspomniałem już, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i umiejętności współpracowania z MJ. Jeśli nie masz czasu lub też chęci nabywania tych umiejętności metodą prób i błędów to w sieci znajdziesz sporo kursów i poradników dotyczących MJ. Część z nich jest jednak mocno przereklamowana. Dlatego daruj sobie takie, które na dzień dobry oferują Ci gruszki na wierzbie w postaci 500 (lub więcej czy mniej) prompt’ów, które obiecują, że zrobią z Ciebie czarodzieja Midjourney. Dużo lepsze są te poradniki, które na przykładach zobrazują działanie dodatkowych parametrów, które rozumie MJ, a które jeszcze bardziej precyzują co chcesz widzieć na swoim zdjęciu.

Parametry w prompt’ach Midjourney

Parametrów tych jest dość sporo. Ja wspomnę tylko o kilku, aby zasygnalizować Ci, że one w ogóle istnieją. Jeśli wiedza na ich temat spotka się z Waszym zainteresowaniem to przygotuję oddzielny tekst na ich temat.

  • ar – to Aspect Ratio czyli rozmiar zdjęcia np. 16:9 czyli zdjęcie panoramiczne. Przykładowy prompt: yellow cabs, Times Square in New York –ar 16:9 Parametr jak widać piszemy po dwóch myślnikach. W odpowiedzi na taki prompt Midjourney tworzy nam 4 przykładowe obrazki w małym rozmiarze. To z nich możemy wybrać ten, który nam się podoba (1, 2, 3 lub wszystkie) i który otrzymamy w większym rozmiarze. Obrazy tworzone przez MJ zapisane są w formacie PNG, z otwarciem którego poradzi sobie nawet przeglądarka.

    Żółte taksówki na Times Square w Nowym Jorku
  • c (1 – 100) – to tzw. chaos. Jak widzisz powyższe propozycje zdjęć z taksówkami są do siebie bardzo podobne. Gdy zmodyfikujemy prompt, dodając parametr chaosu równy 50 to wynik będzie zupełnie inny. Tak inny, że MJ na pierwszym ze zdjęć zapomina o dodaniu taksówki 🙂
    Prompt: yellow cabs, Times Square in New York –ar 16:9 –c 50

    Żółte taksówki w Nowym Jorku
  • stylizee (1 – 1000) – to parametr stylizacji, który informuje Midjourney jak bardzo artystyczne ma być zdjęcie. Prompt: beautiful red-haired woman in the fitting room –stylize 700. Zestaw pierwszych 4 zdjęć wygenerowany został bez parametru stylizee, drugi z parametrem o wartości 700. Oto wyniki:

    Rudowłosa kobieta w przymierzalni sklepu


    Rudowłosa kobieta w przymierzalni sklepu 2

I kilka innych, które omówimy w przyszłości, o ile będzie zainteresowanie tematem.

Parametry to nie wszystko

Poza klasycznymi parametrami, dodawanymi po dwóch myślnikach, Midjourney rozumie również mnóstwo różnych określeń. Pozwalają one stworzyć dokładnie taki obraz jaki chcemy. Są to m.in. pory dnia (np. dawna – poranek, midday – południe, dusk – zmierzch czy night – noc), w tym bardzo ciekawa wizualnie złota godzina (golden hour i morning golden hour), style graficzne (cartoon, oil painting, abstraction, comic [book], sketch…), style reprezentowane przez artystów (Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Andy Warhol) czy formy oświetlenia (backlight, softbox, chiaroscuro, spotlight…). Bardzo pomocne jest też rozróżnienie na typ fotografii, m.in.: landscape photography (krajobraz), underwater photography (fotografia podwodna), macro photography (makrofotografia) czy portrait photography (fotografia portretowa).

Opcji jest na prawdę sporo. Warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z możliwościami Midjourney. Jeszcze nie tak dawno do tworzenia tak skomplikowanych grafik potrzeba było nie lada zdolności i drogiego oprogramowania. Dziś wystarczy wyobraźnia i 10$.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *